Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Prof.Dr. Eyüp Gümüş hekimin başka hastanede part-time çalışması için özel hastanelere kadroyu Bakanlığın vereceğini açıkladı. Konu ile ilgili 06.09.2016 tarihinde bir duyuru yayınlandı.

19.06.2016 tarihinde Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Eyüp Gümüş “Özel sektörde kadroları kitledik. Eskiden burada full-time iken başka yerde de part time çalışabiliyordun. Sonra hekimler, o part-time çalıştığı yerde kendine uygun bir kadro oluşturarak oraya geçiyordu. Biz buna kadro doğurmak diyoruz. Bunun önüne geçmek için, hekimin başka hastanede part-time çalışması için özel hastanelere kadroyu Bakanlık verecek. Türkiye’de zaman zaman planlamaları revize etmek gerekiyor.  Kamuda doygunluk artarsa tekrardan özel sektöre girişleri artırabiliriz. Kamuda olmayan bir branşın bir ilde, özelde olması dengeleri bozabiliyor. Vatandaş sıkıntı yaşayabiliyor. Tüm hizmetlerin öncelikle kamuda verilmesi gerekiyor.” şeklinde bir açıklama yapmıştı.

Konu ile ilgili detaylar 06.09.2016 tarihli “Özel Hastaneler Yönetmeliği Değişikliği Hk” konulu resmi yazı ile netlik kazandı. Bir hekim kadrolu olarak çalışıyorsa, başka bir hastanede kadro dışı çalışması için çalışılacak olan hastanede boş kadro aranacak. Eğer hastanenin boş kadrosu bulunmuyor ise çalışmasına izin verilmeyecek. Halen daha bu şekilde çalışan bir çok hekimler için kadro dışı çalıştıkları kurumdan ayrılana kadar çalışmalarına izin verilecek.

Konu ile ilgili resmi yazı detaylarına aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Özel Hastaneler Yönetmeliği Değişikliği Hk.